Един от най-популярните методи за напояване на растения, особено на по-големи обработваеми площи, е автоматизираната система за капково поливане, позната като ефективна и удобна. В тази дискусия може да видите повече за полезността на този метод.

Тези поливни системи могат да бъдат инсталирани и поддържани както в големи градини и тревни площи, така и в ограничени градински пространства.

Научи повече за поливните системи в следващите редове.

Основни компоненти на автоматизираните поливни системи

Този метод за напояване на растенията включва няколко компонента, работещи систематизирано и автоматизирано. Това са:

  1. Контролер
    Нарича се още таймер. Този компонент е много важен, защото  управлява времето и продължителността на поливането.
  2. Глави и разпръсквачи
    Могат да бъдат фиксирани или въртящи се, като предназначението им е да разпръскват водата равномерно.
  3. Съединителни компоненти
    Основно това са тръби, които гарантират транспортирането на водата от главния източник до разпръсквачите или маркучите.
  4. Сензори за влага
    При наличие на достатъчно влага, както и при валежи на дъжд, те спират работата на системата, като по този начин предпазват растенията от преполиване.

Това са основните компоненти, които съставят системите за поливане.

Стъпки по инсталирането на поливна система

Инсталацията на поливната система може да бъде лесна задача, стига да следваш последователността на стъпките и да ги изпълняваш стрикно и коректно.

На първо място стои изготвянето на план в зависимост от нуждите за поливане, който определя къде ще бъде разположена инсталацията.

След това стои изборът на подходящи компоненти. Това се определя в зависимост от големината на площта, която искаш да поддържаш. Ако искаш да се грижиш за по-малки пространства, то капковата инсталация е отличен вариант, а при по-големи градини и обработваеми земи – употребата на разпръсквачи е оптимална опция.

Идва време за монтаж като трета стъпка от инсталирането. Тръбите трябва да бъдат полагани според начертан план, като трябва да бъдат свързвани с разпръсквачите. Важно е да се направи проверка дали всички елементи са свързани правилно и не пропускат вода.

Последният етап включва свързването на тръбите с водоизточника и инсталирането на контролера, който да управлява интензитета и времето за поливане.

Как се поддържат автоматизираните поливни системи? Съвети от специалисти

За да се радваш на дълготрайност и ефективно действие на твоята автоматизирана инсталация за поливане, трябва да извършваш правилна поддръжка, която да гарантира изрядността на всички компоненти.

Това включва проверка на разпръсквачите и капковите маркучи, профилактика и почистване на филтрите, проверка за изрядността на сензорите.

Важна част от поддръжката включва източването на водата преди началото на зимния период, като по този начин се предотвратява замръзване на тръбите.

За автора

Игнат Петков

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *